بایدن تصمیم نهایی‌اش را برای احیای برجام گرفت | دلیل تاخیر برای پاسخ به ایران چیست؟

بایدن تصمیم نهایی‌اش را برای احیای برجام گرفت | دلیل تاخیر برای پاسخ به ایران چیست؟

صدای نفتی ..کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه فشار اسرائیل به دولت بایدن مهمترین دلیل تاخیر ایالات متحده برای پاسخ به ایران است، گفت: دولت آمریکا عنوان کرده است که جواب چند وجهی ایران دلیل تاخیر این کشور برای پاسخ به ایران است، اما واقعیت این است که همزمان با احیای قریب الوقوع برجام، تلاش های زیادی به منظور منصرف کردن دولت بایدن از این اقدام انجام شده است

پایگاه خبری صدای نفتی  ، رضا ذبیحی در خصوص دلایل تاخیر آمریکا به پاسخ ایران در ارتباط با آخرین پیشنهاد اتحادیه اروپا اظهار کرد: مخالفان احیای برجام که کم هم نیستند و طیف وسیعی را شامل می شوند از برخی جمهوری خواهان گرفته تا اسرائیل، هم اکنون همگی در تکاپو هستند تا آخرین تلاش های خود را به منظور عدم تحقق احیای برجام انجام دهند.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه افزود: اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده و یکی از طرف های اصلی برجام، پاسخ ایران را منطقی و قابل قبول توصیف کرده است و این بدان معنا است که ایران علی رغم رعایت خطوط قرمز خود، همانطور که وزیر خارجه آقای امیرعبدالهیان نیز تصریح کرده اند از خود انعطاف هایی را نشان داده است و در نتیجه راه برای بهانه جویی ها بسته شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن مذاکرات به حصول نتیجه نهایی، دولت بایدن در حال حاضر از سوی گروه های مختلف در داخل و خارج تحت فشار قرار دارد و به ویژه اسرائیل سعی دارد بر این روند تاثیرگذار باشد.

ذبیحی افزود: البته به نظر می رسد که دولت فعلی ایالات متحده آمریکا تصمیم نهایی خود را برای احیای برجام گرفته است و در حال حاضر درصدد مدیریت شرایط و فضا است تا بتواند فشارهای وارده را کنترل کرده و زمینه داخلی در کشور خود را برای این تحقق مهم فراهم آورد.

این پژوهشگر روابط بین الملل ادامه داد: البته دولت فعلی اسرائیل به رهبری یائیر لاپید علی رغم نگرانی ها و تلاش زیادش برای مخالفت با احیای برجام، قصد ندارد همچون نتانیاهو در زمان انعقاد برجام عمل کند. زیرا معتقد است زیاده روی نتانیاهو در این زمینه باعث شد که روابط آمریکا و اسرائیل در زمان خود به شدت تحت تاثیر قرار گیرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با این وجود تلاش اسرائیل به منظور اعزام مقامات خود به آمریکا در جهت مخالفت با احیای برجام و یا حداقل تاثیر گذاشتن در روند آن ادامه دارد.

ذبیحی در پایان خاطرنشان کرد: علی رغم تمامی این تلاش ها، به نظر می رسد با توجه به روندی که تاکنون طی شده احیای برجام قریب الوقوع باشد، زیرا از یکسو در حال حاضر موافقت تمام طرف هایی که هم اکنون عضو برجام هستند یعنی ایران، اتحادیه اروپا،آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین وجود دارد و از سوی دیگر دولت بایدن همچنان بر این نظر است که احیای برجام به نحو بهتری می تواند به تحقق منافع ملی آمریکا منجر شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*