آیت‌الله حیدری: فرهنگ عشایر فرهنگ غیرت، ایمان و ولایتمداری است

آیت‌الله حیدری: فرهنگ عشایر فرهنگ غیرت، ایمان و ولایتمداری است

صدای نفتی ...نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه فرهنگ عشایر، فرهنگ انسانی است که در مکتب اسلام رشد یافته است گفت: این فرهنگ، فرهنگ غیرت، ایمان و ولایتمداری است، چرا که عشایر در دامن اسلام و در ارتباط با روحانیت پرورش پیدا کرده‌اند.

پایگاه خبری صدای نفتی ، آیت‌الله محسن حیدری در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک به مناسبت هفته عشایر و روستا، با اشاره به اینکه استان خوزستان دارای اقوام مختلف و یک دل است، اظهار داشت: استان خوزستان به غیر از اینکه دارای عشایر کوچ‌رو است، مردم شهر و روستاهایش نیز از عشایر مختلف لر، عرب، بختیاری، بهمئی، قشقایی و غیره هستند و این بدان معنا است که مردم خوزستان بر اساس فرهنگ عشایر بزرگ شده‌اند.

وی در ادامه گفت: فرهنگ عشایر، فرهنگ انسانی است که در مکتب اسلام رشد یافته است. این فرهنگ، فرهنگ غیرت، ایمان و ولایتمداری است، چرا که عشایر، در دامن اسلام و در ارتباط با روحانیت پرورش پیدا کرده‌اند.

نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان، گفت: ظرفیت عشایر و روستاها، فقط مربوط به دامپروری و کشاورزی نیست، اگر چه همین ظرفیت دامپروری و کشاورزی، به طور مستقیم با معیشت مردم در ارتباط است و اگر دچار اختلال شود، قابل حل نیست.

وی در ادامه افزود: عشایر از نظر دینی، معنوی، فکری و فرهنگی ظرفیت‌های بالایی دارند، عمده فرماندهان دفاع مقدس نظیرحاج قاسم سلیمانی، محسن رضایی، علی هاشمی، علی شمخانی و غیره از بچه‌های عشایر بودند. حسن تهرانی که در دنیا به مرد موشک ایران، معروف است فرزند عشایر است.

حیدری با اشاره به اینکه عشایر همیشه در خط مقدم انقلاب بوده، هستند و خواهند بود و بر گردن همه ما حق دارند، گفت: عشایر از مسئولان استانی و کشوری توقعاتی دارند که صد البته این توقعات حقوق آن‌ها است. درست است که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمات زیادی انجام شده است، اما باز هم کم است و باید نگاه ویژه‌ای به این عزیزان شود.

وی در ادامه افزود: عشایر و روستایان برای کشاورزی نیاز به آب و برای دامپروری و رفت و آمد و کوچ، نیاز به جاده دارند. از دیگر نیازهای عشایرمی‌توان به فضای مناسب آموزشی، بهداشتی و مسائل معیشتی آنها اشاره کرد.

انتهای پیام/۷۳۵/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*