اصلاح نظام مالیاتی تنها راهکار جبران کسری بودجه بدون ایجاد تورم است

اصلاح نظام مالیاتی تنها راهکار جبران کسری بودجه بدون ایجاد تورم است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه دولت مجبور است کسری بودجه را با خلق پول جبران کند، گفت: هر راهی که دولت برای جبران کسری بودجه استقاده کند آثار تورمی خود را دارد و اگر بخواهیم این اتفاق نیفتد باید زیر ساخت مالیاتی که منبع سالم و پایدار درآمدهای دولتی است را اصلاح کنیم.

به گزارش پایگاه خبری صدای نفتی مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مهمان برنامه دیشب پایش بود و این نماینده مجلس توضیحاتی درباره حکمرانی بر ریال، لایحه بودجه ۱۴۰۰و اصلاح نظام مالیاتی ارائه داد.

طغیانی درباره اقدامات مجلس برای اصلاح نظام مالیاتی اظهار داشت: «یک مجموعه از اصلاحات نظام مالیاتی در مجلس دنبال می‌شود که یکی از آن ها مالیات بر عایدی سرمایه بود از کمیسیون گذشته و در نوبت طرح در صحن مجلس قرار گرفته است. در بحث اصلاح نظام مالیاتی توافق ما با دولت و وزیر اقتصاد است که در مجلس موضوع را پیش ببریم ، اگرچه هنوز لایحه به مجلس نیامده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تفاوت رویکرد نظام مالیاتی کشورمان با جهان اظهار داشت: «یکی از بحث‌های مهم معافیت‌ها و ساماندهی آن‌ها است و دیگری بحث مالیات بر مجموع درآمد است. نظام مالیاتی در دنیا برخلاف ما که مبتنی بر اشخاص حقوقی و مبتنی بر درآمد کارمندان، کارکنان و کارگران است؛ بیشتر بر مجموع درآمد اشخاص مبتنی است و درمجموع سهم مالیات بر درآمد بیشتر از مالیات بر اشخاص حقوقی است.»

وی درباره نظام مالیاتی مبتنی بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی افزود: « اگر شخص از یک محل درآمد داشته باشد، عملا مالیاتی که می‌پردازد، مالیات کل بر درآمد شخص است ولی اگر یک شخص از چند جا درآمد داشته باشد باید مالیات بر مجموع درآمدهای آن شخص اعمال شود و مالیات پلکانی متناسب با مجموع درامد اخذ شود.»

طغیانی درباره زمان نهایی شدن اصلاح نظام مالیاتی گفت: «بخشی از این معطلی مربوط به قانون است، برای اینکه باید قانون خوب تدوین شود و در صحن باید آن طور که باید و شاید پیشنهاد افراد و دستگاه‌های مختلف صاحب نظر بر روی آن دیده شود که سعی داریم این اتفاق حتما بیافتد. این قانون هم اکنون در کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است،. باید قانون به موقع اجرا شود و تهمیدات لازم برای آن اتفاق بیافتد.»

وی با اشاره به لزوم اجرای خوب قانون در عین تصویب قانون خوب افزود: «اتفاقی که در قانون چک افتاد باید جلوگیری شود. قانون چک قانون خوبی بود اما در زمان اجرا به مشکل خورد. بنابراین قانون خوب نیازمند یک اجرای خوب است، قانون خوب اگر با اجرای خوب و به موقع همراه نباشد؛ متاسفانه قانون گذار به آن هدفی که داشته، نمی‌رسد. ما اکنون در بحث مالیات بر مجموع درآمد همه تلاشمان را به کار گرفتیم تا یک قانون خوب به تصویب برسد و این قانون را برای بسیاری از مشکلات کشور راه گشا میدانیم».

طغیانی درباره میزان کسری بودجه و تبعات تورمی آن اظهار داشت: «مشکل تورم ما که بسیار آزاردهنده است یکی از ریشه‌های آن به کسری بودجه دولت مربوط می‌شود که دولت مجبور است با خلق پول آن را جبران کند.  هر راهی که دولت به سراغ آن برود و برای جبران کسری بودجه پیش بینی کند آثار تورم‌زایی خود را خواهد داشت و اگر بخواهیم این اتفاق نیفتد باید زیر ساخت مالیاتی که منبع سالم و پایدار درآمدهای دولتی است را اصلاح کنیم. در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ما شاهد ۳۳۰ هزار میلیارد تومان ما کسری عملیاتی داریم.»

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با گفت: «یکی از اولویت های مجلس در این ماه‌های اخیر به ویژه در بازار ارز، بحث مالیات بر عایدی سرمایه بود و معتقدیم که نباید التهابات بازار ارز را نقطه ای کم کنیم بلکه باید عواملی که منجر می شود به التهابات ارزی را یک به یک مداوا کنیم. یکی از این عوامل، بحث رفت و آمد‌های نقدینگی از بازارهای مختلف است که در طرح مالیات بر عایدی سرمایه که انشالله به قانون هم تبدیل می‌شود سعی کردیم به این موضوع توجه کنیم و چاره‌ای برای آن اندیشیدیم و تا چهار بازاری که معمولا در این التهابات اقتصادی به شدت قیمت‌های آن افزاینده می‌شود را مدیریت کنیم.»

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*