بازدید روزانه ۱۲ هزار مسافر نوروزی از سازه های آبی شوشتر

بازدید روزانه ۱۲ هزار مسافر نوروزی از سازه های آبی شوشتر

پایگاه  خبری صدای نفتی ،مدیر پایگاه سازه‌های آبی شوشتر گفت: روزانه ۱۲ هزار مسافر نوروزی از سازه‌های آبی ثبت جهانی این شهرستان با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» بازدید می‌کنند.   محمدرضا بهادری  گفت:بیشترین بازدید گردشگران از مجموعه آسیاب‌ها، قلعه سلاسل، بند میزان، پل شادروان و لشکر است. او می‌گوبد: استقبال از این مجموعه ثبت […]

پایگاه  خبری صدای نفتی ،مدیر پایگاه سازه‌های آبی شوشتر گفت: روزانه ۱۲ هزار مسافر نوروزی از سازه‌های آبی ثبت جهانی این شهرستان با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» بازدید می‌کنند.

 

محمدرضا بهادری  گفت:بیشترین بازدید گردشگران از مجموعه آسیاب‌ها، قلعه سلاسل، بند میزان، پل شادروان و لشکر است.

او می‌گوبد: استقبال از این مجموعه ثبت جهانی با توجه به تعطیلی ۲ ساله بخاطر شیوع کرونا در نوروز امسال چشمگیر و بی نظیر بوده است.

مدیر پایگاه سازه‌های آبی شوشتر گفت:  از مسافران نوروزی انتظار داریم ضمن رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در حفظ و نگهداری آثار ارزشمند این کهن شهر نیز کوشا باشند.

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر مجموعه‌ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند که در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند.

در سفرنامه ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

آثار باستانی این سازه‌های آبی، با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*