بازگشت محدودیت سفر به برخی شهرهای زرد

بازگشت محدودیت سفر به برخی شهرهای زرد

سخنگوی ستاد ملی کرونا با اشاره به افزایش موارد بستری و سرپایی در برخی شهرهای کشور از بازگشت محدودیت‌های سفر به برخی شهرهای زرد خبر داد.

به پایگاه خبری صدای نفتی ، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا، امروز ۱۱ بهمن‌ماه، پس از نشست این ستاد با حضور رئیس جمهور به تشریح آخرین مصوبات و اقدامات پرداخت و با بیان اینکه موارد بستری و سرپایی کرونا در برخی استان‌ها شیب صعودی پیدا کرده است، گفت: در همین راستا این پس در برخی شهر‌های زرد مسافرپذیر مانند شهر‌های نارنجی محدودیت تردد اعمال می‌شود.
وی با بیان اینکه وضعیت کشور اگرچه تقریباً با ثبات است، اما آمار‌ها نشان می‌دهد در برخی استان‌ها تعداد بیماران سرپایی در حال افزایش است، اظهار کرد: در برخی استان‌ها موارد بیماری با شیب کم در حال افزایش است و باید در این راستا مراقب باشیم.
وی ادامه داد: از یک‌ماه قبل رویکرد ما در وزارت بهداشت این است که همه علایم خیز مجدد بیماری در کشور را رصد کنیم و فعال و تهاجمی به ویروس حمله کنیم تا ویروس را در مراحل اولیه شناسایی و با قرنطیه و ایزوله کردن زنجیره انتقال ویروس را قطع کنیم.
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه استان مازندران هنوز بالاترین میزان بیماری و بستری روزانه را در کشور دارد، گفت: البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی یکی دو هفته گذشته همکاری مردم و مسئولان این استان مشاهده می‌شود و روند صعودی کرونا در این استان در موارد بستری متوقف شده است.

رئیسی یادآور شد: استان‌های گیلان و گلستان هم به سمت نزولی شدن می‌روند و امیدواریم این وضعیت ادامه‌دار باشد. در حال حاضر هیچ شهر قرمزی در کشور نداریم. ۱۸ شهر نارنجی است که سه شهر آن در گیلان و ۱۵ شهر نیز در مازندران است. ۱۲۴ شهر زرد و ۳۰۶ شهر هم آبی هستند.

رئیسی با اشاره به وضعیت نگران‌کننده استان هرمزگان گفت: یکی از استان‌هایی که به شدت علایم نگران‌کننده دارد استان هرمزگان است. قشم، بندرلنگه و جاسک باید بیشتر مراقبت کنند. روند بیماری در این شهر‌ها رو به افزایش است. استان یزد به صورت ملایم در زمینه موارد بستری رو به افزایش است. در خراسان شمالی نیز به همین شکل است و کرونا خیز برداشته، البته هنوز به مرحله بالا و بحرانی نرسیده، اما لازم است تمهیدات تشدیدی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان اعمال شود.

تسهیلات گردشگری در کرونا

وی با بیان اینکه اگر مردم در شش هفته باقیمانده تا پایان سال پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، امیدواریم بتوانیم نوروز آرامی داشته باشیم، گفت: در حوزه گردشگری نیز برای رونق سفر‌ها برنامه‌هایی که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ههمراه باشد را فراهم می‌کنیم تا با اجرای پروتکل‌های سختگیرانه برخی هتل‌ها فعالیت داشته باشند و حتی در ایام نوروز برخی تور‌های مسافرتی نیز فعالیت کنند.

رئیسی ادامه داد: اگر اوضاع تحت کنترل و نظارت باشد و مسافران کنترل شوند و هیچ فرد مثبتی در بین مسافران نباشد و در ورودی هتل‌ها کنترل شوند، هموطنان می‌توانند در تعطیلات نوروز به مسافرت بروند البته به شرطی که در یکی دو ماه مانده به پایان سال وضعیت را ثابت نگه داریم.

رئیسی یادآور شد: در برخی استان‌ها متأسفانه عادی انگاری و ساده گرفتن کرونا دیده می‌شود. در برخی مشاغل تجمعاتی صورت گرفته و رعایت پروتکل‌ها افت کرده که باعث خیز بیماری می‌شود. از مردم خواهش می‌کنیم قدر این وضعیت را بدانیم، زیرا اگر غفلتی رخ دهد، دوباره بیماری افزایش می‌یابد. همه نگران این مسئله هستیم، زیرا ویروس ضعیف نشده و از بین نرفته بلکه با جهش‌ها قوی‌تر شده است. باید جدی برخورد و هوشیارانه عمل کرد. این مسئله بسیار مهمی است که همه باید به آن توجه داشته باشیم.

رئیسی در ادامه گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود به موضوع واکسن پرداخت و گفت: امیدوارم روند تولید واکسن در داخل که با کیفیت مناسب رو به جلو می‌رود ادامه یابد. در مورد مجوز‌های واردات هم صحبت‌ها و تصمیم‌هایی گرفته شده است که به مردم اعلام می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به روند رو به افزایش کرونا در دنیا افزود: در اروپا و آمریکا میزان موارد ابتلا به کرونا به شدت در حال افزایش است. اکثر تخت‌های بیمارستانی در این کشور‌ها پر شده است. به دلیل ویروس جهش یافته انگلیسی میزان سرایت بیماری و میزان مرگ و میر و بستری در این کشور‌ها بسیار افزایش یافته است.

وی ادامه داد: باید کاملاً مراقب باشیم. در داخل حفاظت کنیم. از مرز‌ها هم با مشارکت مردم و رعایت پروتکل‌ها در اسرع وقت و به صورت زودرس اگر بیماری وارد کشور شد که مبتلا به ویروس انگلیسی یا سایر ویروس‌های جهش یافته بود باید سریع وارد عمل شویم و بیماران را پیدا کنیم.

رئیسی ادامه داد: برنامه‌هایی را به وزارت راه و مسکن و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشور داده‌ایم، با استانداران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز برای مراقبت بیشتر مرز‌های هوایی، زمینی و آبی هماهنگ شده و باید به شدت کنترل شود.

وی گفت: پروتکل‌های سختگیرانه‌ای برای مراقبت از مرز‌ها ابلاغ شده است. همه افرادی که وارد کشور می‌شوند همگی تست می‌شوند. این تست‌ها قبلا برای کشور‌های اروپایی بود که باید با تست منفی وارد کشور می‌شدند. اکنون همه مسافران خارجی حتی کشور‌های همسایه باید تست pcr منفی داشته باشند و دوباره در داخل از آن‌ها تست گرفته می‌شود.

رئیسی ادامه داد: اگر مسافری از اروپا وارد می‌شود علاوه بر در دست داشتن تست منفی و تستی که از او در داخل گرفته می‌شود باید ۱۴ روز در منزل قرنطینه باشد. در مورد وضعیت افرادی که در انگلیس مانده‌اند و منتظر ورود به کشور هستند نیز بحث‌هایی مطرح شد. در روز‌های آینده برای ورود این افراد به کشور پروتکل‌های سختگیرانه ابلاغ می‌شود. در صورتی که تست منفی داشته باشند و مجدد در کشور تست شوند و بلافاصله در قرنطینه وارد شوند با تمهیدات نیروی انتظامی، سازمان هواپیمایی و وزارت راه برای آن‌ها تسهیلاتی قائل می‌شویم، اما باید پروتکل‌های سختگیرانه را حتما اجرا کنیم.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*