برای سینمایی که ۱۲۲ ساله شد

برای سینمایی که ۱۲۲ ساله شد

صدای نفتی ... - سینمای ایران، با تمام فراز و نشیب‌ها و رنج دورانی که برده است، امروز ۱۲۲ ساله شد.

پایگاه خبری صدای نفتی  به نقل از ، سایت ایرنا روز دوشنبه نوشت – خبرنگار سینمایی ایرنا، مظفرالدین شاه اگرچه در سیاحت های گاه وبیگاه خود به فرانسه، بیت المال را صرف مطامع و منافع شخصی خود می نمود اما حداقل در یک زمینه، این بودجه را حیف ومیل نکرد و جادوی تصویر، وی را چنان مسحور کرد که دستگاه سینماتوگراف را خریداری کرد و به ایران آورد.

از آن زمان تا به امروز، ایرانیان، همواره یکی از پیشگامان و دوستداران سینما در سطح جهان بوده اند و به این خمیرمایه، شکل حرفه ای تری بخشیدند. به طوری که تا قبل از سده ۱۴۰۰، نخستین محل پخش فیلم در سال ۱۲۸۳ توسط ابراهیم خان صحاف باشی در خیابان چراغ گاز افتتاح و در آن، فیلم های کمدی کوتاه نمایش داده شد.

بعد از آن، نخستین سالن عمومی سینما توسط مهدی خان روسی در خیابان علاءالدوله افتتاح شد. در سال ۱۳۰۹، اوانس اوگانیانس نخستین فیلم بلند سینمایی ایران را به نام آبی و رابی ساخت. در دهه ۱۰، نخستین فیلم ناطق فارسی، یعنی دختر لر توسط اردشیر ایرانی ساخته شد. در دهه ۲۰، ضمن افزایش سینماها و همگانی تر شدن آن میان عامه مردم، شرکت های سینمایی ایرانی نیز تاسیس شدند.

در دهه ۳۰، سینمای ایران، از نخستین کارگردان زن خود رونمایی کرد و پای انیمیشن به این سینما باز شد. در دهه ۴۰، سینما به لحاظ رونق و خاستگاه فیلمسازی، در اوج قرار گرفت و علاوه بر جریان اصلی فیلم سازی که دایرمدار فیلمفارسی بود، موج اندیشه خواه نیز به آن ورود کرد و تنوع تولیداتی سینمایی به لحاظ کیفی، بیشتر شد.

در دهه ۵۰، پای سینمای ایران به مجامع جهانی باز شد و نمایش تولیدات ایرانی در برخی کشورهای جهان رونق گرفت؛ هم چنان که در این دهه، شاهد اوج نمایش آثار خارجی در سینماهای ایران نیز بودیم. در دهه ۶۰، نسل جدیدی از کارگردانان به سینمای ایران اضافه شدند و ضمن حذف فیلمفارسی ها از ساختار تولیداتی کشور، ژانر دفاع مقدس به ویترین سینمایی کشور افزوده شد.

در دهه ۷۰، گونه اکشن به سبد تولیدات کشور اضافه شد و درام های خانوادگی و اجتماعی، در ابتدا و انتهای این دهه، پوست اندازی کردند. در دهه ۸۰، شاهد رشد خزنده انواع کمدی در سینمای ایران هستیم و اقبال بین المللی به آثار ایرانی، بیشتر از گذشته شده است. دهه ۹۰، دهه پوست اندازی سینمای اجتماعی، ورود نسل جدیدی از بازیگران و کارگردانان به سینما و البته توفیقات گسترده جهانی برای سینمای ایران در تمامی جشنواره ها و جشن های سینمایی بزرگ جهان است.

و حالا امروز به سینمایی می رسیم که از این رهگذار، رنج دوران دیده است. ۱۲۲ سال از روزی که مظفرالدین شاه مسحور سینما شد، می گذرد و پیکر سینما، همچنان نحیف، نگران و ناراحت است. نحیف از بابت تعداد سینماها و سالن هایی که حالا در این سن و سال، چندان برازنده اش نیست؛ نگران از این بابت که هنوز نتوانسته ایم به یک اکران درست، منطقی و حرفه ای برسیم و ناراحت از این بابت که حال فعالانش، خوب نیست.

قطعا امروز بر کسی پوشیده نیست که سینمای ایران، با چه فقدان هایی مواجه است و در همین کمبودها است که استعدادهایی درخشیدند و سبب تاریخ سازی آن در مجامع جهانی شدند که اگر شرایط برای آنها برابر و همپای کشورهای صنعتی در حوزه سینما بود، آن زمان باید به این مهم بیندیشیم که تعداد مخاطبان این سینما و تولیدات آن، تا چند برابر مقدار کنونی افزایش می یافت و دامنه افتخارآفرینی های خارجی این سینما، تا چه میزان، تصاعدی می شد.

این معادله سبب شده تا سینما و سینماگر ایران و فعالان این عرصه، ازجمله شریف ترین های این صنعت در جهان به شمار روند و همین شرایط، خود بهترین داده برای مدیران در هر دولتی است تا بی وقفه به سینما خدمت کنند و مسیر تعالی بیشتر آن را هموار سازند.

سینمایی که اگر بتواند طبق قول مدیران، تعداد سالن های خود را تا پایان سال آینده به مرز هزار سالن برساند، تاحدود بسیاری، معضلات کنونی حوزه اکران مرتفع شده و اگر رابطه میان هنرمندان و مدیریت سینما که طی سالیان گذشته، خدشه دار شده است، ترمیم گردد، بسیاری از مشکلات کنونی، اصلا به وجود نیامده و حواشی کمتری، دامن گیر سینمای ایران و فعالان آن خواهد شد.

سینمایی که پس از انقلاب، با همین میزان پتانسیل، بیشترین میزان افتخار را برای ایران در مجامع جهانی کسب کرده و حالا لایق آن است که نگاه ویژه تری به آن شود که اگر دست این سینما بازتر باشد و رابطه مدیریت و بدنه آن، حسنه تر، آن وقت تمامی وجوه و شاخصه های این سینما، با رشد و تعالی بیشتری همراه خواهد بود.

زنده باد سینمای شریف ایران که در این ۱۲۲ سال، رنج دوران برد اما ایستاد، صبوری کرد و خود را به قله های رفیع رساند و بدون توقع، در همان قله ها درخشید و مانا شد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*