تشکر ویژه جهانگیری از بیژن زنگنه و وزارت نفت

تشکر ویژه جهانگیری از بیژن زنگنه و وزارت نفت

معاون اول رییس جمهوری اقدامات وزارت نفت در توسعه صنعت پالایش نفت خام و میعانات را در تاریخ کشور ارزنده و ماندگار توصیف کرد و از وزیر نفت خواست درباره این دستاوردها به نحو مطلوب اطلاع رسانی شود

به گزارش صدای نفتی  .به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری در هامش گزارش مکتوب وزیر نفت مبنی بر تمرکز این وزارتخانه بر بند ۱۵ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اجرای زنجیره‌ای از فعالیت‌های توسعه‌ای، ضمن قدردانی از مهندس زنگنه و همکارانش، ‌از وزیر نفت خواست این دستاوردها به نحو مطلوب به اطلاع مردم رسانده شود.

در هامش معاون اول رییس جمهوری آمده است: «جناب آقای مهندس زنگنه نیاز به توضیح نیست. ارقام به خوبی سخن می‌گویند. صمیمانه از زحمات جنابعالی و همکاران ارجمندتان سپاسگزارم. این اقدامات ارزنده در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد. به نحو مطلوب به اطلاع عموم برسد.»

بر اساس گزارش وزیر نفت، این وزارتخانه با تمرکز بر بند «۱۵» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، زنجیره‌ای از فعالیت‌های توسعه‌ای را به منظور افزایش ارزش افزوده در صنعت نفت، توسعه ظرفیت تولید و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی کشور و نیز بالا بردن میزان صادرات فرآورده‌های نفتی کشور سامان داده است که به اتکای این فعالیت‌ها، ظرفیت تولیدات پالایشی کشور از ۱.۸ میلیون بشکه در روز در سال ۱۳۹۱ به حدود ۲/۲ میلیون بشکه در روز رسیده و در نتیجه آن تولید بنزین و نفت گاز کشور به ترتیب از ۴۹.۸ و ۹۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۱ به ۱۰۷ و ۱۱۳ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

همچنین با اقدامات صورت گرفته برای بهبود کیفیت فرآورده های تولیدی پالایشگاه‌ها، ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ کشور از صفر در سال ۱۳۹۱ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

در ادامه گزارش وزیر نفت تصریح شده است که در نتیجه اقدامات فوق و با افزایش بیش از ۲.۵ برابری تولید از میدان مشترک گازی پارس جنوبی و نیز توسعه گازرسانی در کشور که منجر به آزادسازی حجم قابل توجهی فرآورده مایع در کشور شده، صادرات فرآورده‌های نفتی کشور با افزایش ۴ برابری از ۵.۹ میلیون تن در سال ۱۳۹۱ به حدود ۲۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

در ادامه این گزارش آمده ست: به منظور ریل گذاری برای آینده صنعت پالایش نفت کشور، این وزارتخانه پس از بررسی گزینه‌های متعدد مصرف آتی انواع سوخت در کشور با مفروضات مختلف و نتایج حاصله از محاسبات مدل‌های ریاضی، «سند تأمین انرژی بخش حمل و نقل کشور تا افق ۱۴۲۰ با تأکید بر کارایی/ بهینه سازی مصرف سوخت» را تدوین و به تصویب شورای عالی انرژی کشور رسانده است.

بر اساس این سند کف ظرفیت تولید مستمر بنزین کشور در مقاطع زمانی تا افق ۱۴۲۰ که باید با بهینه سازی (Upgrading) پالایشگاه‌های موجود و ساخت پالایشگاه‌های جدید تحقق یابد، تعیین و به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای اجرا ابلاغ شده است. در این ابلاغیه فرض بر این بوده که نیاز بلندمدت داخلی به فرآورده‌های نفتی تأمین شود و بر حمایت از هر گونه سرمایه گذاری برای ایجاد ظرفیت‌های پالایشی مازاد بر این کف، با هدف صادرات انواع فرآورده‌های نفتی تأکید شده است

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*