تکیه بر درآمدهای نفتی، موجب تزلزل بودجه سال آینده شده است

تکیه بر درآمدهای نفتی، موجب تزلزل بودجه سال آینده شده است

به گزارش صدای نفتی  به نقل از خانه ملت، محمدجواد عسکری، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده، گفت: کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی و ضرورت اصلاح ساختار بودجه ریزی کشور همواره مطرح بوده  اما به دلایل مختلف، […]

به گزارش صدای نفتی  به نقل از خانه ملت، محمدجواد عسکری، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده، گفت: کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی و ضرورت اصلاح ساختار بودجه ریزی کشور همواره مطرح بوده  اما به دلایل مختلف، اقدام مؤثری در این زمینه صورت نگرفته است.

وی افزود: علی رغم تأکیدات سال ۱۳۹۸ مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح ساختار بودجه کشور و لزوم کاهش وابستگی دولت به درآمد حاصل از فروش نفت، همچنان شاهد تداوم وابستگی به این موضوع هستیم که کسری بودجه سال جاری و افزایش فشارها در معیشت مردم نمونه بارز آن است. از این رو باید بودجه سال آینده با رویکرد اقتصاد مقاومتی تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شد.

عسکری با اشاره به افزایش فشارهای ناشی از جنگ تمام عیار اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران و شیوع پاندمی کرونا در سال جاری، گفت: این دو رخداد منجر به بروز خسارات های فراوان برای مردم و کشور شد و متأسفانه فقدان برنامه ریزی صحیح در حوزه مالیات موجب شد تا نتوانیم آن طور که باید نسبت به جبران خسارت ها برنامه ریزی و اقدام کنیم.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح موانع موجود بر سر راه تحقق برنامه های مالیاتی، گفت: عدم تناسب برنامه مالیاتی با دهک‌های اقتصادی کشور مهم ترین مانع در این زمینه به شمار می‌رود.

وی، افزود: بودجه سند مالیه حکمرانی کشور است که بر اساس آن دولت به عنوان مسؤل پیش برد برنامه کشور باید بخش هزینه های جاری را کاهش داده و تمرکز بیشتری در اقدامات زیربنایی داشته باشد.

عسکری، با بیان اینکه بودجه سال ۱۳۹۹ به لحاظ تخصصی دارای اشکالات جدی است، افزود: همین اشکالات باعث بروز کسری بودجه و اختلال در وضعیت معیشت مردم شده به نحوی که رعایت اصل عدالت مالی و تأمین افزایش دستمزدها به تناسب نرخ تورم مورد غفلت قرار گرفته است.

این نماینده مردم مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: در صورت تداوم تحریم های ظالمانه، امکان تحقق درآمدهای نفتی پیش بینی شده دولت وجود ندارد و همین امر موجب تزلزل در درآمدهای ثابت کشور می شود و طبق نظر صاحب نظران اقتصادی بودجه سال آینده دارای انحرافی با درصد بالا است.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*