حکم اعدام ضارب روحانیون حرم رضوی اجرا شد

حکم اعدام ضارب روحانیون حرم رضوی اجرا شد

صدای نفتی ،پرونده قاتل ۲ طلبه در مشهد مقدس طبق ضوابط و مقررات مورد رسیدگی قرار گرفت و حکم ناظر بر آن صبح امروز یعنی۳٠خردادماه ۱۴٠۱ در حضور جمعی از شهروندان و مسئولان از طریق چوبه دار در محل زندان وکیل آباد مشهد به مرحله اجرا در آمد.

به گزارش صدای نفتی  به نقل از قدس انلاین، بعداز ظهرسه شنبه ۱۶ فروردین ماه بود که خبر حمله به ۳ طلبه مشهدی در حرم مطهر رضوی منتشر شد.

خبر از این قرار بود: فردی مسلح به سلاح سرد (چاقو) با حمله به سه روحانی در صحن پیامبر اعظم(ص)، حرم مطهر رضوی(ع) یکی از آنها را به شهادت رساند و دو روحانی دیگر را زخمی کرد که حال یکی از آنها وخیم است.

هر سه روحانی که در این حادثه مورد سوء قصد قرار گرفته بودند از فعالان جهادی و فرهنگی در مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد بودند که سالها برای محرومیت زدایی حاشیه شهرخدمت می کردند.

به دنبال این اقدام تروریستی حجت‌الاسلام محمد اصلانی، که برادر ۲ شهید بود، در همان لحظات اولیه به شهادت رسید و حجت الاسلام پاکدامن و دارایی پس از انتقال به بیمارستان تحت درمان قرار گرفته و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند که سرانجام حجت الاسلام دارایی نیز عصر هجدهم فروردین بر اثر شدت جراحات و صدمات وارده به شهادت رسید.

واکنش ها به حادثه

این حادثه تلخ افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داد و واکنش‌های مقامات را در پی داشت. در این راستا رئیس جمهور، وزارت اطلاعات را مکلف کرد با همکاری تمامی نهادهای ذی‌صلاح به سرعت تمامی عوامل موثر حادثه مشهد را شناسایی و تحت تعقیب قرار داده و نتیجه را به اطلاع عموم مردم برسانند. آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پیامی ضمن محکومیت حادثه حرم مطهر امام رضا(ع) و تسلیت شهادت مظلومانه حجت‌الاسلام والمسلمین اصلانی، تاکید کرد: قطعاً این حادثه ناگوار که به دست یکی‌از عناصر منحرف و تحت تاثیرگروه‌های تکفیری آمریکایی صورت گرفته است باعث وحدت و انسجام بیشتر از پیش علاقه‌مندان به اسلام و ایران اسلامی می‌شود.

همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی در پیامی نوشت: تا حصول نتیجه، شناسایی عاملان جنایت و برخورد جدی با هرگونه قصور در واقعه، حادثه حرم مطهر رضوی را پیگیری می‌کنیم

مقامات و مسئولان داخلی و خارجی نیز با انتشار پیام هایی ضمن همدردی با خانواده شهدای روحانی، هتک حرمت به حرم مطهر رضوی را محکوم کردند.

طلاب افغانستانی مقیم خراسان نیز ضمن همدردی با خانواده شهدای روحانی، با صدور بیانیه ای هتک حرمت و جنایت در حرم امام رضا (ع) را محکوم کردند و از عاملان آن با هر عنوانی که داشته باشند، برائت جستند.

خبر درحال انتشار بود و طولی نکشید که گمانه زنی ها و شایعات فضای مجازی را پر کرد. با گذشت زمان بر گمانه زنی ها در خصوص قاتل و هدف او از این حمله افزوده می شد و هر کس نظری می داد.

ضارب که بود؟

ضارب، فردی ۲۱ ساله، به نام «عبداللطیف مرادی» تبعه خارجی که یکسال پیش به صورت غیرقانونی از مرز پاکستان وارد ایران شده و سپس در مشهد مقدس اقامت گزیده است.

او به همراه برادرش در یک باربری در مشهد کار می‌کردند و در منطقه مهرآباد مشهد سکونت داشته‌اند.

«عبداللطیف مرادی»  دارای تفکرات تکفیری و معتقد بود باید خون شیعیان ریخته شود.

 او ساعت ۱۴ و ۱۶ دقیقه ۱۶ فروردین مصادف با سومین روز از ماه مبارک رمضان  به سمت سه روحانی حمله کرده و با ضربات چاقو آنها را مورد ضربه قرار می‌دهد. او فقط به یکی از این روحانیون ۲۰ ضربه چاقو زده است.

در ادامه پیگیری ها ۶ متهم به همکاری با او، از جمله دو برادر «عبداللطیف مرادی»  توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند و تحقیقات از آنها آغاز شد.

جزییات حمله به روحانیون در مشهد

رئیس شورای قضایی خراسان رضوی در خصوص آشنایی متهم با سه روحانی مضروب اعلام کرد: متهم در همان روز و قبل از حمله به سه روحانی به دو نفر روحانی دیگر نیز که در محیط بودند حمله کرده بود اما بنا به دلایلی موفق نشده بود، آشنایی قبلی بین متهم و این سه روحانی نبوده است و به‌دلیل تفکرات تکفیری دست به این اقدام وحشیانه زده است.

با هر ضربه ضارب یک یا حسین می گفتم

با شهادت ۲ طلبه ، همه برای سلامتی حجت السلام پاکدامن دست به دعا شدند تا اینکه خبر به هوش آمدن روحانی جانباز همگان را خوشحال کرد.

روحانی جانباز حادثه حرم مطهر رضوی بعد از بهبودی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: با هر ضربه ضارب یک یا حسین(ع) می‌گفتم. او هم عصبانی‌تر می‌شد و محکم‌تر ضربه م‌ زد. او که ضربه آخر را کاری زد، در همان لحظه گفتم یا امام رضا(ع). در این حال ضارب که در حالت نیم خیز بود، بلند شد و یک لحظه حواسش پرت شد و از من فاصله گرفت. احساس می‌کردم که می‌خواهد برگردد و چون مقاومت می‌کردم و شعار می‌دادم، نسبت به من بغض بیشتری پیدا کرده بود، امام هشتم به نوعی چشم و گوشش را کور و کر کردند و به فریادم رسیدند.

قاتل ۲ طلبه مشهدی اعدام می شود

بعد از دستگیری فرد ضارب حجت الاسلام محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه به مردم اطمینان داد که عامل یا عوامل این حادثه تلخ به اشد مجازات خود خواهند رسید. تا اینکه در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اعلام کرد: پرونده قاتل ۲ طلبه بزرگوار در مشهد مقدس طبق ضوابط و مقررات مورد رسیدگی قرار گرفت و حکم ناظر بر آن صادر شد.

وی تصریح کرد: پرونده جهت اجرا به مشهد ارسال می شود.

 سرانجام

حکم اعدام عبداللطیف مرادی به اتهام محاربه، صبح امروز یعنی۳٠خردادماه ۱۴٠۱ در حضور جمعی از شهروندان و مسئولان از طریق چوبه دار در محل زندان وکیل آباد مشهد به مرحله اجرا در آمد.

خداوند در قرآن می فرماید: (ومن یقتل مؤمنـا متعمدا فجزاؤه جهنم) هر کس، فرد باایمانی را از روی عمد به قتل برساند، مجازاتِ او دوزخ است.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*