رئیس کل دادگستری خوزستان: زمینه‌های لازم برای برگزاری انتخابات سالم فراهم شود

رئیس کل دادگستری خوزستان: زمینه‌های لازم برای برگزاری انتخابات سالم فراهم شود

صدای نفتی - رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: همه دستگاه‌های اجرایی موظف به انجام وظایف خود و فراهم کردن زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم برای برگزاری هر چه با شکوه تر انتخابات هستند.

پایگاه خبری صدای نفتی ، علی دهقانی پیش از ظهر امروز یکشنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای با محکوم کردن جنایات هولناک حمله رژیم صهیونیستی به بیمارستان المعمدانی در غزه، بیان کرد: نسل‌کشی صدها نفر از مردم بی‌گناه غزه و به خاک و خون کشیده شدن کودکان تکرار اقدامات وحشیانه این رژیم سفاک و غاصب در منطقه است.

رئیس کل دادگستری خوزستان با بیان اینکه وظیفه و هدف مدیران قضائی بی شک نظارت بر تأمین امنیت در ابعاد مختلف و جلوگیری از تضییع حقوق مراجعین و مردم است، افزود: عدلیه آخرین پناهگاه مردم است، لذا مدیران با تلاش و پشتکار و حرکت جهادی بیش از پیش در کاهش زمان رسیدگی‌ها و همچنین احقاق حق تلاش کنند.

دهقانی خواستار حضور میدانی دادستان‌ها به‌عنوان مدعی‌العموم در اماکن عمومی و پیگیری موضوعات از باب صیانت و حفظ حقوق عامه شد و اظهار کرد: پیگیری معضلات شهری، جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی، جلوگیری از هدر رفت بیت‌المال، تسریع و تسهیل در امور مراجعان از مهمترین انتظارت دستگاه قضائی است.

وی اضافه کرد: قاضی در صدور رأی مستقل است و هیچ فرد و مقامی حق دخالت در این تصمیم ندارد اما در راستای ارتقای سطح تصمیمات قضائی و اتقان آرا، رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی خوزستان باید در پرونده‌های مهم، جرایم خاص و کثیرالشاکی به همکاران رسیدگی کننده مشورت و مشاوره داده و شخصاً نظارت کنند.

دهقانی با بیان اینکه قرارهای تأمین بازداشت موقت باید در موارد ضروری استفاده شود، گفت: دادستان‌های عمومی و انقلاب و سرپرستان نواحی دادسرا بر قرارهای صادره توسط قضات دادسرا که منتهی به بازداشت می‌شود از حیث تناسب قرار تأمین و امکان پذیرش آن با توجه به تامین‌های معرفی شده از سوی متهم نظارت کنند تا از صدور قرارهای نامتناسب یا تأخیر در پذیرش تأمین و زندانی شدن متهم جلوگیری شود.

وی خواستار برخورد قاطع و قانونی با اشرار، سارقان و به خصوص قاچاقچیان و استفاده کنندگان از سلاح گرم و جنگی و صدور احکام متناسب در محاکم قضائی خوزستان شد و گفت: احکام صادره باید متناسب با آثار مخرب و خسارت بار و بعضاً غیر قابل جبران استفاده از سلاح و در موارد ضروری استفاده از مجازات تکمیلی و نبود برخورداری مرتکبان این گونه جرایم از ارفاقات قانونی و قاطعیت در اجرا همراه باشد و فرایند رسیدگی از ابتدا تا انتها و اجرای حکم با نظارت رؤسا و دادستان‌ها و معاونین ناظر در حداقل زمان ممکن در شعب ویژه انجام شود.

رئیس شورای قضائی خوزستان با بیان اینکه کاهش اطاله دادرسی یکی از اهداف اصلی دادگستری استان در سال جاری است، افزود: باید با نظارت مستمر و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توان موجود، اطاله دادرسی کاهش یابد و پروندهای موجودی شعب از حالت نامتعارف خارج و رسیدگی‌ها با رعایت دقت و توجه به کیفیت و اتقان به‌روز و کوتاه شود؛ البته همکاران قضائی و اداری با توجه به حجم بالا و افزایش ورودی پرونده‌ها حتی در اوقات غیر اداری تلاش می‌کنند و با وجود کار زیاد، پرونده در زمان کمتری تعیین تکلیف می‌شود.

دهقانی با اشاره به در پیش بودن انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، بر لزوم توجه ویژه رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی خوزستان به این مقوله مهم تاکید کرد و افزود: مشارکت حداکثری، سلامت و امنیت به‌عنوان سه راهبرد اساسی مورد توجه ویژه قرار گیرد و در همین راستا همه دستگاه‌های اجرایی موظف به انجام وظایف خود و فراهم کردن زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم برای برگزاری هر چه با شکوه تر انتخابات سالم و پرشور هستند.

وی افزود: با توجه به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم و نیز ضرورت استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی و تأسیسات حقوقی نظیر مجازات‌های جایگزین حبس، پابند الکترونیک، تعلیق اجرای مجازات، نظام نیمه آزادی، و… در مورد واجدان شرایط در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها مورد تأکید و انتظار است که رؤسا حوزه‌های قضائی و دادستان‌های عمومی و انقلاب استان نظارت و برنامه‌ریزی لازم در این خصوص داشته باشند.

دهقانی به نظارت مدیران قضائی بر زیر مجموعه اشاره کرد و گفت: رعایت نظم و انضباط اداری، نظارت بر هزینه کردها و انضباط مالی، پیگیری مشکلات و درخواست‌ها کارکنان از مواردی است که باید مستمراً و به نحو دقیق رصد و مورد توجه باشد.

وی خواستار نظارت مستمر مدیران قضائی خوزستان بر اجرای برنامه‌های عملیاتی قوه قضائیه شد و تاکید کرد: اجرای این برنامه‌های علاوه بر چابک سازی فرآیندها و کاهش اطاله دادرسی، نقاط ضعف سیستم را به خوبی شناسایی تا درراستای رفع آن اقدام شود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*