سخنرانی دکتر فرشید خدادادیان پژوهشگر نفت ، در جمع ارامنه ی تهران و رونمایی ازکتاب < ارامنه وصنعت نفت >

سخنرانی دکتر فرشید خدادادیان پژوهشگر نفت ، در جمع ارامنه ی تهران و رونمایی ازکتاب < ارامنه وصنعت نفت >

پایگاه خبری صدای نفتی : رونمایی از کتاب گفتگو محور؛ “ارامنه و صنعت نفت، تاریخ شفاهی همزیستی مسالمت آمیز در شرکت-شهرهای نفتی” در تهران برگزار شد. دکتر فرشید خدادادیان، مولف کتاب در این مراسم که در جمع ارامنه ی تهران و در سالن اجتماعات انجمن دانش آموختگان دانشگاهی ارامنه برگزار شد، گفت؛ تجربیات زیستِ انسانی […]

پایگاه خبری صدای نفتی : رونمایی از کتاب گفتگو محور؛ “ارامنه و صنعت نفت، تاریخ شفاهی همزیستی مسالمت آمیز در شرکت-شهرهای نفتی” در تهران برگزار شد. دکتر فرشید خدادادیان، مولف کتاب در این مراسم که در جمع ارامنه ی تهران و در سالن اجتماعات انجمن دانش آموختگان دانشگاهی ارامنه برگزار شد، گفت؛ تجربیات زیستِ انسانی از اقوام و ادیان مختلف در شرکت-شهرهای نفتی ایران می تواند الگویی مناسب برای”صلح”در جهان باشد.آن هم در شرایطی که جهانِ امروز، بیش از هر زمان دیگر به الگوهایی برای ترویج”صلح”و همزیستی مسالمت آمیزِ ادیان و اقوام نیاز دارد.
دکتر خدادادیان، در ابتدای سخنان خود، ضمن تشکر از بانیان جلسه؛ انجمن های مهندسان و معماران ارامنه، انجمن نویسندگان ارامنه و انجمن دانش آموختگان و دانشگاهیان ارامنه ایران و دفتر”ایکوم”در ایران، با اشاره به اکتشاف نفت در مسجد سلیمان و تاسیس پالایشگاه و اسکله صادراتی نفت در آبادان، ایجاد شرکت-شهرهای نفتی در این دو نقطه را آغاز تمدن و فرهنگ نفتی در ایران و خاورمیانه عنوان کرده و افزود؛ تمدن نفتی Petro Civilization به وجود آمده در این حوزه، منحصر بفرد و بدیع بود و سازوکار خاصی را می طلبید و به همین دلیل نخستین تمرین های همزیستی اقوام و ادیان مختلف در این شهرهای نفتی صورت پذیرفت.
این پژوهشگر تاریخ نفت افزود؛ تمدن نفتی مذکور به مرور از معماری تا خدمات، آموزش، ورزش و هنر و فضاسازی شهری، فرهنگ نفتیPetro Culture خاصی را نیز ایجاد نمود که در نوع خود و در سطح جهان کم نظیر بود.وقتی ما از عنوان شرکت-شهرCompany-City برای اشاره به یک کلونی انسانی صحبت می کنیم، به طور طبیعی منظورمان افراد و کسانی هستند که برای فعالیت در یک فعالیت صنعتی خاص و اهداف یک کمپانی گردهم جمع شده اند و بدین ترتیب تنوع قومی، مذهبی، دینی و حتی ملی Nationalityدر آن طبیعی و پذیرفته شده است.
دکتر خدادادیان، این تنوع قومی و مذهبی را زمینه ساز زیستی توام با پذیرش تفاوت ها و احترام به باورهای متفاوت دانست که در مسجد سلیمان و آبادان شکل گرفت و همزیستی مسالمت آمیز ارامنه با دیگر اقوام و باورمندان به دیگر ادیان، از مصادیق آن است.
مولف کتاب ارامنه و صنعت نفت با اشاره به خاطره کودکی خود از موضوع”نان ارمنی”در یک محله ی کارگری در مسجد سلیمان، به معرفی مطلع کتاب تحت عنوان؛ “ارامنه در ایرانشهر” پرداخت و گفت؛ این بخش را که چکیده ی یک تحقیق دوران دانشجویی با راهنمایی استاد بزرگوارم دکتر علاالدین آذری دمیرچی است و سال۱۳۸۴ در دو شماره متوالی از روزنامه شرق نیز منتشر شده بود را از این جهت برای مطلع کتاب انتخاب کردم تا خواننده متوجه این مهم بشود که پیشینه ی تاریخی و حتی باستانی ارامنه در ایرانشهر، بسیار مستند و غیر قابل انکار است.
وی در ادامه به معرفی بخش های مختلف کتاب، شامل؛ مصاحبه های تاریخ شفاهی با خاچیک نوراویان و همسرش راچیک، سارو منصوریان و امیل سوازیان و همچنین ناداستان منتشر شده در کتاب با عنوان؛ “کریسمس پشت لین هفت بی بیان” پرداخت و گفت؛ از مصاحبه شوندگان و دیگر ساکنان شرکت-شهرهای نفتی، جز مهر و صفا و صمیمیت بین ارامنه و دیگر شهروندان این شهرها نشنیدم.مهر و دوستی که گاه به ایجاد روابط عاطفی و عاشقانه نیز منجر می شد و ناداستان منتشر شده در کتاب در حقیق یک تجربه زیسته از یک شهروند دیگر ارمنی در این زمینه است.
دکتر فرشید خدادادیان که دانش آموخته دوره تخصصی(وبینار) حل منازعه و حقوق اقوام و اقلیت های قومی و دینی از دانشگاه جورج میسون است، با اشاره به ساخت ابنیه مذهبی و انجام مناسک مسلمانان و مسیحیان در کنار یکدیگر در آبادان و آرامستان های مجاور ارامنه و مسلمانان در “نفتون” مسجد سلیمان، خاطر نشان کرد؛ اگر در طول تاریخ و از جنگ های صلیبی تا جنگ های دینی امروز در جهان، شاهد قتل و غارت و کشتن کودکان و افراد بیگناه و غیرنظامی در نقاط مختلف دنیا و به نام”دین”هستیم، تجربیات هم زیستی مسالمت آمیز اقوام و ادیان در شرکت-شهرهای نفتی، شاهد و سند این ادعاست که می توان متفاوت بود و باورهای متفاوت عقیدتی داشت، اما دشمن هم نبود و با ریختن خون یکدیگر به بهشت نرفت!
عضو موسس انجمن میراث صنعتی و تاریخ شفاهی ایران افزود؛ بررسی میراث صنعتی نفت و تاریخ شفاهی کارکنان، مدیران و شهروندان شرکت-شهرهای نفتی نشان می دهد که ارامنه در جلوه های دیگری همچون؛ موسیقی و هنر و همچنین ورزش نیز بر جامعه پیرامونی خود تاثیرات مثبت و سازنده ای داشته اند.
مولف کتاب ارامنه و صنعت نفت، همچنین به موضوع؛ “ادبیات نفتی” نیز اشاره کرد و با اشاره به آثار افرادی همچون خانم زویا پیرزاد، از ارامنه آبادان و قباد آذرآیین، اردشیر صالح پور، سید علی صالحی، هرمز علیپور و دیگر نویسندگان و شاعران حوزه ادبیات نفتی از مسجد سلیمان و جنوب، بعنوان نمونه به دفتر شعر؛ “مکاشفه در باغ سوکیاس” سروده های زنده یاد یارمحمد اسدپور، شاعر مسجدسلیمانی اشاره کرد که نتیجه الهامات شعری شاعر در باغی منسوب به یک ارمنی سرشناس در مناطق نفت خیز ایران بوده است.
دکتر خدادادیان در پایان سخنرانی خود، ضمن تشکر مجدد از بانیان و برگزار کنندگان نشست، ابراز امیدواری کرد اراده ای برای توجه به این تجربه های موفق هم زیستی مسالمت آمیز اقوام و ادیان در کشور و در تمامی جهان وجود داشته باشد و تاکید کرد؛ تجربه های زیسته افراد از اقوام و ادیان مختلف در شرکت-شهرهای نفتی، الگویی مناسب برای ترویج صلح در سطح جهان است.
در نشست رونمایی و معرفی کتاب ارامنه و صنعت نفت که در سالن اجتماعات انجمن دانش آموختگان ارامنه برگزار گردید، سخنرانان دیگری نیز نقطه نظرات خود در مورد کتاب و موضوع زندگی ارامنه در ایران را ارائه و همچنین هنرمندان ارمنی به ارائه و اجرای قطعاتی از موسیقی کلاسیک ایرانی و ارمنی پرداختند.
پخش پیام ویدیویی خانم ژانت منصوریان، همسر زنده یاد”سارو منصوریان” که در زمان حیات از جمله مصاحبه شوندگان بوده و متن گفتگویش در کتاب منتشر گردیده نیز از دیگر بخش های این برنامه بود که با استقبال باشندگان مواجه شد.
پس از آن و با حضور نویسندگان و فعالان فرهنگی از جمله؛ منوچهر یاوری، سیروس باور، قباد آذرآیین، شاه رخ باور،احمد محیط طباطبایی، دکتر مارکاریان و دکتر هوسپیان مراسم رونمایی از کتاب انجام گردید.
کتاب ارامنه و صنعت نفت، تاریخ شفاهی هم زیستی مسالمت آمیز در شرکت-شهرهای نفتی ایران را انتشارات برسم به بازار کتاب ارائه نموده و علاقه مندان می توانند از طریق وب سایت این انتشارات، کتاب را سفارش دهند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*