سردار جلالی: بندر امام خمینی‌ در برابر تهدیدات احتمالی مصون‌سازی می‌شود

سردار جلالی: بندر امام خمینی‌ در برابر تهدیدات احتمالی مصون‌سازی می‌شود

صدای نفتی ...رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: با توجه به نقش مهم بندر امام در تأمین کالا‌های اساسی موردنیاز کشور و ویژگی‌های خاص این بندر، مصون‌سازی آن در برابر تهدیدات احتمالی بسیار اساسی و مهم است.

پایگاه خبری صدای نفتی به نقل ازخبرگزاری تسنیم از اهواز، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در نشست هماهنگی رزمایش ترکیبی پدافند غیرعامل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) با اشاره به تصویب تشکیل شورای دائمی پدافند غیرعامل در کشور اظهار داشت: شهریور ماه امسال به‌منظور برطرف کردن ضعف‌ها در بخش حقوقی و قانونی تشکیل شورای دائمی پدافند غیرعامل به‌پیشنهاد سازمان پدافند غیرعامل در مجلس تصویب و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد و اجرای مصوبه‌های این شورا بر اساس قانون برای همه دستگاه‌های کشوری، لشکری، دولتی و غیردولتی الزامی شد.

وی ادامه داد: شورای دائمی هفت‌نفره پدافند غیرعامل به‌عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیر در زمینه پدافند غیرعامل کشور تصویب و اجرایی شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: اجرایی نکردن مصوبه‌ها و شیوه‌نامه‌های تدوین‌شده شورای دائمی پدافند غیرعامل در این قانون برای اولین بار جرم‌انگاری شده و با دستگاه‌هایی که نسبت به اجرای اصول پدافند غیرعامل کوتاهی کنند برخورد قانونی پیش‌بینی شده است.

سردار جلالی با بیان اینکه مصوبه نظام آمادگی و رزمایش دستگاه‌های اجرایی تدوین شده است، ادامه داد: دستگاه‌های مختلف برای افزایش سطح آمادگی و رفع اشکالات مکلف به برگزاری مستمر پدافند غیرعامل شده‌اند که این مانور‌ها به‌صورت دوره‌ای و مستمر باید برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه شیوه‌نامه اقدامات تخصصی برای حفاظت از زیرساخت کشور تدوین شده است، گفت: زیرساخت‌های کشور به حیاتی، حساس، مهم و قابل‌حفاظت دسته‌بندی شده و برای هر سطح اقدام‌هایی در ۱۲ مؤلفه اساسی پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور  بندر امام خمینی(ره) را از جمله زیرساخت‌های حیاتی کشور دانست و ادامه داد: با توجه به نقش مهم بندر امام در تأمین کالا‌های اساسی موردنیاز کشور و ویژگی‌های خاص این بندر، مصون‌سازی آن در برابر تهدیدات احتمالی بسیار اساسی و مهم است.

سردار جلالی با بیان اینکه تهدیدات بنادر حیاتی کشور باید به‌صورت سه‌ماهه تدوین، ارزیابی و به‌روزرسانی شود، اضافه کرد: سطح آمادگی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های حیاتی کشور باید همانند آمادگی ارتش در شب عملیات باشد و این یعنی آمادگی کامل در همه بخش‌هاست.

وی  ارتقای آمادگی را از جمله اهداف اساسی برگزاری رزمایشی‌های پدافند غیرعامل عنوان کرد و گفت: آمادگی روحی، تیمی و گروهی، تجهیزاتی و مدیریتی از جمله اهداف این رزمایش است و عملکرد تیم‌های مختلف توسط گروه داوری ارزیابی می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تأکید به اینکه پدافند غیرعامل کاری هماهنگ و جمعی است،  افزود: کشف نقاط ضعف، ایجاد هماهنگی، اصلاح الگو‌های قدیمی و به‌روزرسانی الگو‌ها و طرح‌های جدید پدافندی، اجرای دقیق شیوه‌نامه مانور و آزمون تجهیزات و آموزش‌ها از جمله دیگر اهداف برگزاری مانور‌های پدافند غیرعامل است.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: آمادگی و اجرای طرح‌های مقابله و پاسخ اضطراری و جامع و همچنین تمرین گام‌های عملیاتی در بروز حوادث و تهدید از جمله موارد مهمی است که در این مانور‌ها مورد تأکید است.

وی ادامه داد: تهدید پایه شامل تهدیداتی که در محیط مأموریت اثر می‌گذارد و باید سناریو‌های مختلف در برابر این تهدید‌ها پیش‌بینی و متناسب با آن اقدام‌های پیشگیرانه انجام شود.

به گزارش تسنیم، بندر امام خمینی(ره) در جنوب خوزستان یکی از بنادر استراتژیک کشور در امر صادرات و واردات کالا‌های اساسی است. پارسال حدود ۴۳ میلیون تن انواع کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) تخلیه و بارگیری شده که ۱۵ میلیون تن آن کالای اساسی بود. این منطقه ویژه تأمین‌کننده ۷۰ درصد کالای اساسی وارداتی کشور است.

این رزمایش در اسکله سه، پایانه نفتی، ترمینال کالای خطرناک مجتمع بندری امام خمینی(ره) با موضوع اطفاء حریق شناور، امداد و نجات در دریا، رفع آلودگی دریایی، اطفاء حریق مخزن نفتی، مقابله با نشت ماده شیمیایی، تخلیه اضطراری و تداوم کارکرد‌ها برگزار شد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*