وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی: حضور نوازندۀ خانم خلاف شرع نیست

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی: حضور نوازندۀ خانم خلاف شرع نیست

صدای نفتی ...وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: لازم است به جوان‌ها بگوییم ما با شما هستیم و شما را درک می‌کنیم، به خصوص در مورد موسیقی و اینکه فرق هم نمی‌کند یک نوازنده در بین این نوازنده‌ها خانم باشد و هیچ کجای شرع آن طور که ما مطلع هستیم این را خلاف شرع اعلام نکردند.

پایگاه خبری صدای نفتی ،گروه فرهنگ وهنر ، عزت‌الله ضرغامی که چهارشنبه (یکم آذرماه) و هم‌زمان با روز نکوداشت اصفهان در سفری نیم‌روزه به این استان آمد، در آئین افتتاح هتل ۵ ستاره چهارباغ و در بخشی از صحبت‌های خود با بیان اینکه مشکل اصلی که اصفهان با آن دست به گریبان است مشکل آب است، اظهار کرد: از ظاهر زاینده رود که نگاه می‌کنید و همین چند روزی که آب را باز کردند، ببینید مردم چه حالی دارند، تا آن موقعی که خشک است و مردم در خشکی و سنگلاخ قدم می زنند.

او افزود: من زمستان سال قبل یا سال قبل‌ترش به اصفهان آمدم و همین طور که قدم می‌زدم دیدم که یکی دو جوان زیر پل برای خود تار می‌زنند و آواز حزین می‌خوانند. من هم کنارشان نشستم و با هم چای خوردیم و کمی صحبت کردیم و یک تصویر هم دوستانی که همراه با ما بودند گرفتند و من در صفحه خودم گذاشتم.

ضرغامی اضافه کرد: احساس کردم که لازم است به این جوان‌ها بگوییم ما با شما هستیم، ما شما را درک می‌کنیم. به خصوص در موضوع موسیقی و اینکه فرق هم نمی‌کند یک نوازنده در بین این نوازنده‌ها خانم باشد و هیچ کجای شرع آن طور که ما مطلع هستیم این را خلاف شرع اعلام نکردند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأکید کرد: دیشب در یک برنامه تلویزیونی از من سوال شد که این ویدئویی که شما از جولیا بطرس گذاشتید حاشیه پیدا کرد و خلاف شرع است و خانم می‌خوانَد. گفتم اولاً او وقتی می‌خوانَد می‌گوید «الحقُ سلاحی و اقاوم». اصل حماسه‌سرایی این است که سلاح من حقانیت من است و مقاومت می‌کنم. مردم هم با او می‌خوانند. اصلاً حماسه است و شعار می‌دهند. کسی نگفته که خواندن این خانم حرام است، اصلاً. گفتم فتوای رهبری معظم این نیست.

ضرغامی ادامه داد: حتی رهبری معظم در کنار حکم اصلی می‌گویند «اضلال عن سبیل الله مصداق اصلی حرمت و حلیت موسیقی است در بحث غنا، و هیچ شرط دیگری ندارد.»

او گفت: ما این‌ها را تئوریزه کردیم، در صدا و سیما آموزش دادیم. در کتاب «غناء و موسیقی» رهبری، ایشان در درس خارج فقه‌شان مفصلاً در این باره صحبت کردند. حتی ایشان می‌گویند (این‌ها عین صحبت‌های ایشان است، با شماره درس‌ها می‌گویم، به اینترنت هم مراجعه کنید همه این‌ها می‌آید) ملاک تشخیصِ حرمت و حلیت و اضلال عن سبیل الله هم عرف است. طبق نظر مرجع بزرگوار تقلیدِ ما. تشخیصش با عرف است. حتی در مسئله بعدی می‌گویند که اگر شک بشود که این الآن غنای لهوی و مُضل عن سبیل الله است یا نه؛ بازهم ایشان می‌فرمایند که حکم بر برائت است یعنی نیست.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: بعضی جاها می‌گفتند وقتی حکم اولیه سخت می‌شود علما حکم ثانویه می‌دهند. اصلاً مجمع تشخیص برای این است که حکم ثانویه بدهد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*