پیگیری آلودگی نفتی در منطقه سرخون / وزارت نفت اقدامات لازم را انجام دهد

پیگیری آلودگی نفتی در منطقه سرخون / وزارت نفت اقدامات لازم را انجام دهد

در جریان پیگیری آلودگی نفتی منطقه سرخون استان چهارمحال و بختیاری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: وزارت نفت باید اقدامات لازم برای برطرف کردن مشکل را داشته باشد. به گزارش پایگاه خبری صدای نفتی، آب این ماده حیاتی، در همه نقاط زمین کم یا زیاد، شور یا شیرین و معدنی یا غیرمعدنی وجود دارد. […]

در جریان پیگیری آلودگی نفتی منطقه سرخون استان چهارمحال و بختیاری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: وزارت نفت باید اقدامات لازم برای برطرف کردن مشکل را داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری صدای نفتی، آب این ماده حیاتی، در همه نقاط زمین کم یا زیاد، شور یا شیرین و معدنی یا غیرمعدنی وجود دارد. در برخی مناطق فراوان و با کیفیت است و در نقطه‌ای دیگر دچار کمبود و کاهش کیفیت، اما شهر و روستا‌هایی هستند که با وجود آب فراوان و کیفی از انواع و اقسام مشکلات آب شرب رنج می‌برند.

در این مناطق موضوع به کمبود یا مواد آلی آب مربوط نمی‌شود بلکه مشکلات انسان‌ساختی است که در اثر بی توجهی به وجود آمده و در اثر بی‌مسئولیتی یا کم‌توجهی و همچنین مشکلات بین بخشی و بروکراسی‌های اداری سالیان سال به قوت خود باقی است و دود آن فقط و فقط به چشم مردم آن منطقه می‌رود.

گاهی مشکلات آنچنان پیچیده می‌شود که حتی دهه‌های متعدد مسئولان عوض می‌شوند و راهکار می‌دهند و بازدید، بررسی و مطالعه می‌کنند، برنامه می‌ریزند و طرح و ایده می‌دهند، اما باز هم همان آش و همان کاسه، نتیجه همان نتیجه قبلی است و عملا هیچ مشکلی برطرف نشده است.

بیشتر بخوانید

لزوم تشکیل کارگروه به منظور رفع مشکل آلودگی نفتی منطقه سرخون
برخی از معضلات با سلامتی و زندگی شهروندان سروکار دارند و محرومیت و محدودیت به آن‌ها اجازه مهاجرت هم حتی نمی‌دهد و ناچار به مسئولان امر پناه می‌برند و به‌سختی روزگار می‌گذرانند تا شاید روزی مسولی صدای خرد شدن استخوان‌هایشان زیر بار سنگین دشواری و کمبود را بشنود و دردی از آن‌ها دوا کند.

مشکلاتی هست که بار‌ها و بار‌ها از تریبون‌های مختلف بیان شده و دست‌هایی برای یاری‌گرفتن دراز شده، اما باز هم کار ثمربخشی از سوی مسولان امر صورت نگرفته و مردمی که همواره وفاداری خود به نظام و انقلاب‌شان را به بهترین شکل ممکن نشان داده‌اند در مظلومیتی غیرقابل وصف سرشان را نجیبانه پایین انداخته و ناامید و مایوس از همراهی مسولان به زندگی خالی از کمترین امکانات و نیاز‌های اولیه خود ادامه می‌دهند.

کشور ما که در موقعیت خشک کره زمین قرار دارد همواره دچار مشکلات آبی بوده و با راه‌اندازی و گسترش انواع صنایع کوچک و بزرگ این کم‌آبی و کیفیت آب بیشتر خود را نشان داده و در مناطقی هم که زیرساخت‌هایی برای صنایع ایجاد می‌شود یا محل گذر برخی مواد اولیه و مصالح لوازم کارخانه‌ها و پالایشگاه‌ها است مشکلاتی به وجود می‌آید که زندگی مردم منطقه را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

مسئولان با پیگیری و طرح و برنامه نیز از پس حل آن بر نیامده و برخی هم راه حل را در پاسکاری و توپ را در میدان دیگری انداختن می‌بینند و به جای تلاش برای رفع مشکل آن را ادامه می‌دهند.

استان چهارمحال و بختیاری که دارای منابع آبی بسیار زیاد و باکیفیتی در کشور است و آن‌طور که عموما و در منابع علمی گفته می‌شود حدود ۱۰ درصد آب کشور را تامین می‌کند دچار مشکلات آبی متنوعی در شهر‌ها و روستاهایش است علاوه‌بر این استان به دلیل موقعیت قرارگیری بین دو استان صنعتی بزرگ کشور محل عبور لوله‌های نفت و گاز است.

این استان که مامن مناسبی برای توسعه دیگر استان‌ها است و با نهایت سخاوت آنچه دارد در طبق اخلاص می‌گذارد تا مملکت پله‌های توسعه و پیشرفت را با افتخار بپیماید اکنون آنچنان دچار کاستی و مشکل است که مردم هر گوشه آن با نوعی از محرومیت دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

یکی از چالش‌های بزرگ این استان پرآب، تامین آب شرب برای مردم به‌خصوص روستاییان و عشایر است. روستا‌های زیادی از چهارمحال و بختیاری در کنار رودخانه‌های بسیار خروشان و چشمه‌ها شکل گرفته‌اند که مردم در گذشته به‌راحتی از آب پاک و زلال آن‌ها می‌نوشیدند و امورات خود را طی می‌کردند.

اما امروز با گسترش صنعت، افزایش جمعیت و نیاز به بازار‌های جهانی وضعیت فرق کرده و بسیاری از روستا‌ها و شهر‌ها نه‌تن‌ها منبع تولیدات کشاورزی باکیفیت عالی نیستند که آب شرب سالم هم ندارند. یکی از شهر‌های مظلوم این استان شهر سرخون در حدود ۱۵۰ کیلومتری شهرکرد و ۸۰ کیلومتری اردل مرکز شهرستانش است.

لوله انتقال نفت مارون امیدیه خوزستان به شرکت پالایشگاه اصفهان از این روستا عبور می‌کند که گویا در سال‌های دهه ۶۰ دچار ترکیدگی می‌شود و آب و خاک این روستا و روستا‌های اطراف را آلوده به نفت می‌کند. بار‌ها و بار‌ها این موضوع از طریق رسانه‌ها و خبرگزاری تسنیم پیگیری شده و هنوز هم این معضل پابرجا است.

به‌همین منظور موضوع را یک‌بار دیگر از سازمان حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری پیگیری کردیم تا از آخرین اقدامات این دستگاه اجرایی در مورد سرخون باخبر شویم.

شهرام احمدی مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در این‌باره اظهار داشت: منابع آبی سرخون از دهه ۶۰ تاکنون در اثر شکستگی لوله انتقال نفت مارون ۳ بار دچار آلودگی به مواد نفتی شده است که آخرین بار در سال ۹۵ این اتفاق افتاد و پیگیری‌های کارشناسی برای کاهش آسیب به محیط زیست و اطلاع‌رسانی به تمام واحد‌های استانی و ملی ذیربط از سوی حفاظت محیط زیست استان انجام شد.

او افزود: سازمان حفاظت از محیط زیست چهارمحال و بختیاری با تمام توان کارشناسی وارد و پایش‌های لازم را جهت جلوگیری از آلودگی منابع آبی و خاکی و گسترش آن انجام داد.

احمدی اضافه کرد: در آخرین حادثه خط مارون با همکاری شرکت خطوط لوله و نفت حدود ۹۰۰ کامیون خاک که آلوده به مواد نفتی بود به سایت لندفیل تلمبه‌خانه شهیدجبارزاده منتقل شد که رفع آلودگی شود و از آلودگی بیشتر خاک نیز جلوگیری شود.

او ادامه داد: البته بعد از این حوادث نفتی مقدار زیادی نفت وارد رودخانه گندمکار و منابع آب و خاک منطقه شد که مقداری از آن پمپ و به تلمبه‌خانه برگردانده شد، اما قسمتی از منابع آبی و خاکی منطقه آلوده به مواد نفتی شدند، با احتساب آلایندگی‌های دهه ۶۰ و ۹۰ بخشی از خاک سرخون آلوده به مواد نفتی است.

احمدی اضافه کرد: شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه اصفهان، متعهد شد که میزان آلودگی و انتشار آن را مطالعه و جهت رفع آلایندگی این منطقه اقدام کند که در زمان بارندگی موجب آلودگی منابع آبی نشود.

او گفت: پیگیری‌های قضایی نیز توسط سازمان حفاظت محیط زیست استان انجام شد و هنوز هم در خصوص خسارت وارده به منابع زیست‌محیطی ناشی از آلودگی نفتی پیگیری می‌کنیم همچنین از طریق استانداری نیز پیگیر موضوع هستیم.

احمدی توضیح داد: با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست و سایر ادارات استان شرکت خطوط لوله و نفت با دانشگاه تبریز برای بررسی میزان دقیق آلودگی و روش‌های رفع آلایندگی قرارداد منعقد شد و بررسی‌ها در حال انجام است که پس از تکمیل و ارائه، اقدامات لازم جهت رفع و پیشگیری از آلودگی دوباره منابع آبی انجام می‌شود.

او تاکید کرد: لازم است شرکت نفت مطالعه میزان دقیق آلودگی و روش‌های رفع آلایندگی را انجام دهد چراکه تا زمانی که آلودگی از منابع برطرف نشود احتمال آلودگی خاک و منابع آبی با هر بار بارندگی وجود دارد.

احمدی توضیح داد: در استان چهارمحال و بختیاری دستگاه‌های مختلف به تناسب وظایف خود اقداماتی انجام دادند از جمله آبفا در تامین آب شرب و حفاظت محیط زیست در پیگیری پاکسازی زیست‌محیطی و پاکسازی آب و خاک با هماهنگی استانداری اقدام کرده‌اند که از نشت دوباره نفت جلوگیری شود.

او در پایان خاطرنشان کرد: ضروری است وزارت نفت پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشد و اگر لوله‌های انتقال نفت دچار پوسیدگی هستند یا نیاز به تعمیر یا تعویض دارند اقدام کند که شاهد ترکیدگی و انتشار نفت در منابع زیست‌محیطی نباشیم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*