چه راه هایی برای مسدود کردن کد ملی وجود دارد؟

چه راه هایی برای مسدود کردن کد ملی وجود دارد؟

صدای نفتی ...کارت‌ های ملی به یکی از اساسی‌ ترین مدارک شناسایی ما ایرانی‌ ها تبدیل شده‌اند. اهمیت بالای این کارت­ ها موجب شده است تا بحث مسدود کردن کد ملی به‌ عنوان یک راهکار حقوقی بر ضد محکوم علیه مطرح شود.

پایگاه خبری صدای نفتی ،مسدود کردن کد ملی محکوم علیه
محکوم علیه کسی است که حکم جزئاً یا کلاً، علیه وی یا به ضرر وی صادر شود.

تشکیل پرونده اجرایی در اجرای احکام و مسدود کردن کد ملی محکوم علیه : هنگامی که فرد به موجب رای قطعی دادگاه، برگه اجرائیه پیرو لایحه تقاضای صدور اجراییه به نفع او صادر میشود رای برای اجرا به اجرای احکام مدنی منتقل میشود و پرونده اجرایی تشکیل میشود.
زمانی که در اجرای احکام مدنی استعلامات سه گانه گرفته میشود استعلام از سازمان ثبت اسناد و املاک استعلام از پلیس راهور استعلام از بانک مرکزی و هیچ کدام از این موارد مالی از محکوم علیه یافت نشود. محکوم له میتواند تقاضای جلب محکوم علیه را بدهد تا او روانه زندان بشود.

عدم شناسایی محل استقرار محکوم علیه

گاهی اوقات به دلیل اینکه مکان محکوم علیه مشخص نیست و نمی‌توان از حکم جلب و یا جلب سیار برای یافتن او و در پیرو آن، مالی پیدا کند. به همین دلیل یکی از راهکارهایی که وجود دارد مسدود کردن کد ملی است. که با مسدودیت آن عملاً کارهای دیگر محکوم علیه دچار اختلال خواهد شد و مجبور می‌شود برای پرداخت محکوم له به اجرای احکام مدنی مراجعه کند.

مزایای مسدود کردن کد ملی
کسی از طریق اجرای احکام مدنی کد ملی وی مسدود شده باشد نمی‌تواند در بانک حساب جدید باز کند و یا حساب بانکی خود را تمدید کند. امکان استخدام در هیچ ارگان دولتی و رسمی را نخواهد داشت. همه این اعمال مذکور با کارت ملی انجام میشود. نقل و انتقال هر مالی از مبادی رسمی مثلا انتقال خانه یا ماشین در بنگاه معاملاتی به توسط کد ملی امکان‌پذیر است که در صورت مسدود بودن آن، امکان معاملات وجود نخواهد داشت.

طریقه مسدود کردن کد ملی
فردی که متقاضی مسدودی کد ملی می‌باشد کافیست که از دادورز اجرای احکام یا قاضی اجرای احکام مدنی در قالب لایحه‌ای با موضوع مسدودیت کد ملی محکوم علیه تقاضا کند که دادورز یا قاضی اجرای احکام مدنی با اداره ثبت احوال مکاتبه کند و در پی آن کد ملی مسدود شود.

راهکار رفع مسدودی از کد ملی
برای رفع مسدودی از کد ملی روش‌های مختلفی وجود دارد. اولین اقدام روشن این است که آنچه که به عنوان بدهی بر ذمه محکوم علیه وجود دارد. با مراجعه به اجرای احکام به پرداخت آن اقدام کند.
دومین راهکار این است که با صلح و سازش بین محکوم علیه و محکوم له بر نحوه پرداخت محکوم به، با رضایت محکوم له مسدود بودن کد ملی را مرتفع کنند.

راه های مسدود کردن کارت ملی
راه‌های مختلفی جهت مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه وجود دارد. اصلی‌ترین راه مسدود کردن کد ملی، مراجعه به یک مرجع قضایی است. در اولین مرحله دادگاه نظر خود را نسبت به پرونده به طرفین دعوی ارائه می‌دهد.

در مرحله بعد اگر شاکی بخواهد محکوم علیه را از کلیه خدمات مالی محروم کند (معمولاً به دلیل وجود بدهی‌های کلان) می‌تواند دادخواست خود را برای مسدودشدن کارت ملی محکوم علیه در همان دادگاه ارائه دهد. سپس ، دادگاه دادخواست شاکی را برای مسدود کردن کارت ملی محکوم علیه بررسی می‌‌کند.

اگر دادگاه با مسدود کردن کارت ملی موافقت کند، دستور لازم را به مراجع ذی‌صلاح ارسال میکند. این مراجع دراسرع ‌وقت نسبت به مسدود کردن کارت مدنظر اقدام خواهند کرد.

امتناع دادورز از مسدود کردن کد ملی

اگر قاضی اجرای احکام از مسدود کردن کد ملی به هر علت موجه یا ناموجهی امتناع کند. با مراجعه به دادگاه نخستین صادرکننده رای، تقاضای مذکور را از طریق دادگاه نخستین پیگیری می‌شود.

مستند قانونی مسدودی کد ملی

مسدودی کد ملی براساس بند ح ماده ۱۸ دستورالعمل ساماندهی و تسریع در اجرای احکام مدنی از سوی قانونگذار محترم اجازه داده شده است.

مسدود کردن کد ملی محکوم علیه بعنوان یک اهرم فشار، وی را اجبار میکند تا هر چه زودتر در اجرای حکم سریع‌تر اقدام کند.

آیا امکان جعلی بودن کد ملی از سوی محکوم علیه وجود دارد؟

خیر؛ بدلیل اینکه کد ملی بعنوان یک عامل احراز هویت مطمئن در دسترس دولت به معنای اعم کلمه است. و امکان جعل و نادرستی آن خیلی کم و شاید هم ناممکن به نظر میرسد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*