۲۰ کشته در درگیری بی پایان ۲ طایفه در خوزستان | این دو طایفه سر سازش ندارند

۲۰ کشته در درگیری بی پایان ۲ طایفه در خوزستان | این دو طایفه سر سازش ندارند

پایگاه خبری صدای نفتی به نقل از همشهری آنلاین: درگیری اعضای این دو طایفه که در روستای پتک جلالی در نزدیکی باغملک و رامهرمز واقع در استان خوزستان زندگی می‌کنند؛ از سال ۹۴ آغاز شد. آنها پیش از آن سالها با آرامش در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند اما درگیری کوچکی که بین دو کشاورز اتفاق […]

پایگاه خبری صدای نفتی به نقل از همشهری آنلاین: درگیری اعضای این دو طایفه که در روستای پتک جلالی در نزدیکی باغملک و رامهرمز واقع در استان خوزستان زندگی می‌کنند؛ از سال ۹۴ آغاز شد. آنها پیش از آن سالها با آرامش در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند اما درگیری کوچکی که بین دو کشاورز اتفاق افتاد درگیری بزرگی را به راه انداخت. درگیری که با گذشت ۸ سال جان افراد زیادی را گرفته و هر روز قربانی تازه ای می‌گیرد.

هرچند اولین درگیری بین اعضای این دو طایفه قربانی نداشت اما اختلاف بین آنها که بر سر آب و زمین کشاورزی آغاز شده بود آتش زیر خاکستر بود و یک جرقه لازم بود تا شعله ور شود. جرقه این درگیری ها شهریور ماه سال ۹۴ زده شد و در جریان درگیری مسلحانه بین طرفین ۹ نفر به قتل رسیدند.

هرچند بزرگان هر دو طایفه از یک سو و حضور نیروهای انتظامی از سوی دیگر از ادامه این درگیری‌ها جلوگیری کرد اما ۲ سال بعد، در سال ۹۶ بار دیگر اختلافات بالا گرفت و این بار ۴ نفر در درگیری طایفه‌ای به قتل رسیدند. هر دو طایفه از این درگیری‌ها زیان زیادی کرده بودند و ناامنی ایجاد شده همه چیز را در این روستا به رکود کشانده بود.

سال ۹۸ نیز بار دیگر با بالا گرفتن درگیری‌ها یک نفر دیگر به قتل رسید اما این بار دستگاه قضایی رسیدگی جدی به این اختلافات را در دستور کار قرار داد و شمار زیادی از افرادی که در درگیری‌های خونین سالهای گذشته در این روستا دست داشتند دستگیر شدند. در این بین ۲ نفر از دستگیرشدگان که اتهام‌شان قتل عمدی بود بعد از محاکمه در سال ۱۴۰۰ قصاص شدند تا برای مدتی آرامش به این روستای آشوب‌زده بازگردد.

دستگاه قضایی عزم خود را جزم کرده بود تا با ایجاد صلح و سازش بین اعضای این دو طایفه آرامش را به روستا برگرداند. در این مدت به دلیل ناامنی و درگیری‌های خونین، روستا خالی از سکنه شده بود اما وقتی قرار شد طرفین با یکدیگر صلح کنند خانواده‌های کوچ کرده به تدریج به محل اصلی زندگی‌شان بازگشتند. آنها امیدوار بودند که این بار صلح پایدار باشد و بتوانند مثل قبل با آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند. حتی شماری از افرادی که در این درگیری ها به زندان افتاده بودند نیز با قرارهای قانونی آزاد شدند.

به تدریج همه خانواده‌ها به روستا بازگشته و زندگی در پتک جلالی به روال عادی خود بازگشته بود که روز یکشنبه بار دیگر چند نفر از اعضای دو طایفه در زمین کشاورزی با یکدیگر درگیر شدند. یکی از طرفین در حال برداشت گوجه فرنگی بودند که طرف مقابل برای برداشت گندم سررسیدند و وقتی با یکدیگر رودررو شدند با یک بگومگوی ساده درگیری آغاز شد. یکی از طرفین مسلح بود و وقتی بگومگو بالا گرفت شروع به تیراندازی کرد و در این بین ۴ نفر مجروح شدند. بعد از ۴ سال بود که اعضای این دو طابفه بار دیگر با یکدیگر درگیر شده بودند و اما اوج درگیری‌ها به یکشنبه شب برمی‌گردد. جایی که روستای پتک جلالی بار دیگر به میدان جنگ تبدیل شد و در حالی که طرفین به انواع سلاح‌های گرم شامل: کلت، کلاشینکف و وینچستر مسلح بودند ۲ نفر بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست دادند و شماری مجروح شدند. همچنین چندین خانه نیز طعمه آتش سوزی شد و به تاسیسات برق روستا نیز آسیب جدی وارد شد. بعد از آن بود که نیروهای انظامی با حضور در روستا ضمن تامین امنیت، کنترل آنجا را به دست گرفتند.

بر اساس این گزارش، با احتساب این دو جانباخته، در ۸ سال گذشته ۲۰ نفر از دو طایفه در درگیری جان خود را از دست داده و ۲ نفر نیز قصاص شده اند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*